Skanzen vo Vychylovke

So životom na Kysuciach sa v minulosti neodmysliteľne spájal tzv. kopaničiarsky spôsob osídlenia, remeselné práce a rozličné ľudové zvyky. Skanzen Vychylovka môžu navštíviť všetci, ktorí chcú spoznávať históriu a dozvedieť sa viac o tom ako žili naši predkovia.

Z obcí Riečnica a Harvelka sa v 70. rokoch začali prenášať vzácne pamiatky ľudovej architektúry do novovybudovaného skanzenu v Novej Bystrici. Obec mali zaniknúť kvôli výstavbe vodnej nádrže a skanzen tak mal slúžiť na záchranu týchto pamiatok. Okrem nich tu boli premiestnené i stavby z ostatných obcí Bystrickej doliny – napríklad vodný mlyn z Klubiny a Kaplnka Ružencovej Panny Márie z Zborova nad Bystricou.

V skanzene sa v období od mája do októbra koná mnoho podujatí, na ktorých sa predstavujú remeselníci, folklórne skupiny alebo sa pripravujú tradičné kysucké jedlá. Počas sezóny je na každý týždeň pripravené iné podujatie – stavanie mája, svätojánska noc, chovateľský deň, ľanová nedeľa alebo deň remesiel. V tomto roku sa navyše bude konať VI. ročník folklórneho festivali Jánošík & Ondreáš Folkfest.


Oslavy zvrchovanosti

Pri príležitosti prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenska sa každoročne v Starej Bystrici konajú oslavy. Víkendový program pozostáva zo športových súťaží a vystúpení hudobných skupín a folkových súborov.


Furmanská súťaž

V Novej Bystrici sa konalo už niekoľko ročníkov súťaží koní. Súťaží sa v jednozáprahu a dvojzáprahu celkovo v troch disciplínach - Práca s drevom, Vozatajský parkúr a Ťažký ťah. Okrem toho každý rok prebieha slávnostný vozový sprievod rafákových vozov.


Dni kultúry v Novej Bystrici

Počas júnového víkendu v obci prebieha jarmok. Už minulý rok sa počas neho konala súťaž v pílení dreva s názvom „Novobystrický drevorubač“. Súčasťou programu sú vystúpenia hudobných skupín, folklórnych zoskupení a predstavujú sa aj remeselníci so svojimi dielami.


Oščadnická heligónka 

Tento rok prebehol v obci Oščadnica 26. ročník festivalu, na ktorom súťažiaci - jednotlivci i skupiny - odohrali folklórne skladby.


Zborovo, Zborovo

V septembri prebieha v obci Zborov nad Bystricou folklórny festival, kde vystupujú folklórne skupiny a súbory z okolitých obcí a miest v rámci regiónu Kysuce.


Starobystrický polmaratón

V máji sa v obci Stará Bystrica koná polmaratón, v tomto roku sa konal už IV. ročník podujatia. Trasa vedie cez Starú Bystricu, po cyklomagistrále na Novú Bystricu a späť.


Krásňanská cyklodvadsiatka

V meste Krásno nad Kysucou tento rok prebehol 5. ročník cyklopretekov. Trasa začína pred kultúrnym domom, vedie k futbalovému štadiónu v Klubine a späť.


Krásňanská desiatka

Minulý rok sa v meste Krásno nad Kysucou konal už 34. ročník súťaže v behu. Podujatie sa koná na krásňanskom štadióne TJ Tatran.